poniedziałek, 7 kwietnia 2014

Serwetki i papier do decoupage

Serwetki
 
W sprzedaży dostępny jest szereg wzorów i kolorów serwetek. To, jakimi motywami chcemy się posługiwać zależy tylko od naszej wyobraźni. Przy wyborze serwetek należy się kierować ich grubością. Należy wybrać serwetki klasyczne, najbardziej powszechne, składające się z 3 warstw. Są one dostępne w każdym supermarkecie i kosztują niewielkie pieniądze.




 
Naklejanie serwetek jest zależne od tego jakiego rodzaju Crackle używamy.
Jeżeli decydujemy się na preparat jednoskładnikowy, to zaczynamy od wykonania spękań, a następnie naklejamy serwetki.
W przypadku użycia Crackle dwuskładnikowych dających przezroczyste spękania postępujemy dokładnie odwrotnie - najpierw naklejamy motyw, a następnie (jak klej dobrze wyschnie) przystępujemy do nakładania kolejnych warstw (Step 1, Step 2) Crackle.
By przykleić serwetkę należy oderwać dwie spodnie warstwy serwetki (zostawiamy tylko tą zadrukowaną), następnie wytargujemy lub wycinamy nożyczkami fragment motywu, który chcemy nakleić.
W przypadku serwetek ryżowych, które posiadają tylko jedną warstwę, od razu przystępujemy do wycinania lub wytargiwania.
Smarujemy przedmiot klejem, nakładamy serwetkę (wygładzamy rozprowadzając od środka motywu na zewnątrz, palcami lub przy użyciu pędzla), a gdy trochę przeschnie miękkim pędzelkiem (zamoczonym w kleju) dokładnie wygładzamy i spłaszczamy nierówności. Pokrywamy serwetkę cienką warstwą kleju, aby ją zabezpieczyć.
W przypadku serwetek ryżowych możemy nałożyć suchą serwetkę na dekorowany przedmiot (dzięki temu możemy ją bardzo precyzyjnie umiejscowić), a następnie smarujemy klejem po wierzchu, tak aby klej przeniknął przez włókna serwetki.

Jeżeli brzegi wytargiwanego motywu kontrastują z tłem, możemy podmalować okolice konturu, tak by wycieniować przejście w tło.
Do cieniowania używamy farb akrylowych - ciekawe efekty uzyskujemy  używając dwóch lub więcej kolorów, które mieszamy bezpośrednio na przedmiocie. Dla ułatwienia sobie pracy warto zastosować specjalny opóźniacz do farb akrylowych, dzięki czemu farby wolniej schną. Cieniowania możemy wykonywać pędzelkiem gąbkowym, płaskim pędzlem lub szmatką - w zależności od tego, czego użyjemy do nakładania farb, uzyskamy różne efekty.
Całość dekoracji pokrywamy przeźroczystym lakierem akrylowym (kilkanaście cienkich warstw - kolejną nakładamy, gdy poprzednia wyschnie).
Jeżeli powstaną nierówności wygładzamy je delikatnie papierem ściernym i kładziemy jeszcze jedną warstwę lakieru (lub więcej w razie potrzeby).



 
Papier
 
Przy tej technice jest to podstawowy i niezbędny element. Można wykorzystać niemal każdy rodzaj papieru – od gazet, przez specjalistyczne papiery do decoupage ’u, po papier ryżowy. Przy wyborze papieru należy kierować się jedynie jego reakcją na zetkniecie się z wodą. Jeżeli po zamoczeniu kolory nie rozmazują się, to znaczy, że papier jest odpowiedni.
Papier do decoupage jest drukowany metodą offsetową i jest nabłyszczany tylko na stronie zadrukowanej, aby kolory były ładniejsze i trwalsze i żeby aby na odwrocie klej łatwiej przenikał.




 
Po dokładnym wycięciu motywu, przystępujemy do naklejenia go na wybranym podłożu.
Klej do decoupage nakładamy na całą dekorowaną powierzchnię, a natępnie przykładamy wycięte motywy.
Wycięte fragmenty papieru namaczamy w zimnej wodzie przez około 30 sekund (lub do momentu kiedy przestanie się rolować), żeby uniknąć powstawania pęcherzyków. Papier zwinie się w rulonik. Kiedy papier się rozwinie osączamy go i osuszamy papierem kuchennym, wtedy jest gotowy do naklejania. Osuszonym motywem pewniej możemy manewrować, bez obawy, że się podrze lub zniszczy.
Po przyłożeniu papieru do powierzchni dociskamy je wałkiem z gąbki. Następnie rozprowadzamy klej pędzlem na całej powierzchni.
W przypadku, gdy dekorujemy powierzchnię małymi motywami, smarujemy je klejem na odwrocie. Bardzo pomocna może być foliowa koszulka na dokumenty. Po wyciągnięciu wyciętego wzoru z wody kładziemy papier obrazkiem do dołu na koszulce, przykładamy ręcznik papierowy by osuszyć namoczony papier a następnie smarujemy klejem i przykładamy do naszego dekorowanego przedmiotu. Dzięki przeźroczystej koszulce możemy równiutko przykleić.
Jeżeli w trakcie naklejania mimo wszystko zrobią się bąbelki, nakłuwamy je szpilką i wygładzamy.
W przypadku papieru trzeba nałożyć więcej warstw wierzchnich, niż w przypadku serwetek papierowych czy ryżowych, żeby całość była gładka.
Przy co drugiej warstwie wyrównujemy nierówności drobnoziarnistym papierem ściernym.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz