To jaki preparat do czyszczenia pędzli użyjesz, zależy od tego co wcześniej takim pędzlem robiłaś. Bardzo ważne jest, aby używać właściwego preparatu do czyszczenia, ponieważ niewłaściwy sposób mycia powoduje nieodwracalne zniszczenie pędzla. A te niestety do tanich nie należą. Osobiście używam pędzli syntetycznych i używam ich do klejenia, malowania i lakierowania. Przy odpowiednim czyszczeniu nie ma potrzeby przeznaczania pędzli do konkretnych czynności i mazideł.
Poniżej znajdziesz sposób czyszczenia narzędzi z najczęściej używanych w decoupage preparatów.
Klej do papieru i serwetek
Kleje używane w decoupage są zrobione na bazie wody, zatem do mycia pędzli wystarczy zwykła woda. Również wodą da się usunąć wikol i klej magiczny. Pamiętaj o włożeniu pędzla do słoika wody w przerwie klejenia. Zaschnięty klej niestety nie da się usunąć, a pędzel nadaje się już tylko do wyrzucenia.
Farby akrylowe
Jak sama nazwa wskazuje, farby akrylowe są zrobione na bazie wody. Podobnie jak w przypadku kleju, do mycia wystarczy zwykła woda. W przerwie malowania pamiętaj o włożeniu pędzla do wody, aby farba nie zaschła. Po długim moczeniu i szorowaniu mydłem udało mi się kiedyś usunąć farbę z zapomnianego pędzla, ale nie ma gwarancji, że uda się to w każdym przypadku. Poza tym farby do drewna po zaschnięciu tworzą powierzchnię odporną na wodę (Dulux) i taki pędzel jest nie do odratowania.
Media do spękań
Zarówno media do spękań jedno, jak i dwuskładnikowych są zrobione na bazie wody i pędzle można myć w wodzie. Przynajmniej jeżeli mówimy Heritage, Stamperii i Dali. Jeżeli używasz innej marki, sprawdź na opakowaniu sposób czyszczenia.
Lakiery wodne (akrylowe)
Pędzle i gąbki po lakierowaniu najbardziej popularnym lakierem do decoupage Fluggera czyści się zwykłą wodą. Po użyciu od razu włóż do wody, aby nie zaschły.
Lakiery uretanowe i bejce do drewna
Do zmywania tego świństwa z pędzli używałam nafty. Bardzo nie lubię tego lakieru. Niestety w przypadku spękań dwuskładnikowych nie ma alternatywy. Niezwłocznie po użyciu usuń jak najwięcej lakieru lub bejcy pocierając pędzlem o krawędź puszki i włóż pędzel do słoiczka z naftą. Energicznie uderzaj włosiem o dno słoika, aby jak najwięcej preparatu dostało się pomiędzy włoski i rozpuściło lakier. Możesz zostawić pędzel w nafcie na dłuższy czas, np. do następnego lakierowania. Ten lakier jest nieusuwalny z gąbek, a pędzle po myciu są szorstkie. Ja osobiście do lakierowania i bejcowania używam pociętych zmywaków. Dzięki temu mam z głowy mycie pędzli. Po użyciu zmywaki po prostu wyrzucam.
Klej do złoceń
Ten klej jest bardzo lepki i zachowuje lepkość do momentu polakierowania. Do mycia pędzli używamy alkoholu. Ja stosuję denaturat. Niezwłocznie po skończeniu klejenia włóż pędzel do słoiczka z alkoholem i energicznie uderzaj w dno, aby preparat dostał się pomiędzy włoski i rozpuścił klej.
Lakier do złoceń
Ten lakier jest zrobiony na bazie alkoholu i do mycia pędzli służy alkohol. Sposób postępowania jest taki sam jak w przypadku kleju do złoceń. Jeżeli będzie oporny, zostaw pędzel w denaturacie przez dłuższą chwilę. Uwaga! Nie wolno moczyć pędzla w wodzie. Zmieni się w twardego gluta.
Bejca na bazie alkoholu (rustykalna)
Do mycia pędzli służy woda. Schodzi bez żadnego problemu. Zostaje jedynie na palcach…
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz