Pędzel to podstawowe narzędzie każdego, kto tworzy prace z użyciem farb. Czy jesteś profesjonalistą czy zajmujesz się rękodziełem hobbystycznie pamiętaj, że pędzel to podstawowe narzędzie, od którego zależy efekt końcowy Twoich prac.
Na początek trzeba zaopatrzyć się w pędzle płaskie o różnej szerokości (dobrze rozprowadza się farbę po zdobionej powierzchni), oraz zaoblony (tak zwany “koci język”) do docierania w zakamarki i rogi szkatułek. Wykonane z tworzywa syntetycznego. Miękkie ale i sprężyste z akrylową rączką, przez co mogą dłużej stać w wodzie (w pędzlach z drewnianą rączką po pewnym czasie odpada farba).
Pędzle do malowania:
Pędzel płaski syntetyczny – idealny do malowania farbami akrylowymi, nakładania lakieru na projekty w technice Decoupage, malowania farbami akrylowymi na tkaninach, malowania farbami akrylowymi na szkle/ceramice
Płaski pędzel nylonowy – niezastąpiony podczas: nakładania farb, klejenia serwetek, papierów, lakierowania stworzonych prac
Pędzel z pianki o ściętym na płasko przodzie - przeznaczony jest do pracy z farbami, klejami oraz lakierami w technice Decoupage oraz innych technikach. Po zakończeniu pracy pędzel należy od razu wyczyścić.
Pędzelki gąbkowe – są narzędziem niezbędnym przy wykonywaniu dekoracji w technice decoupage za pomocą szablonów lub do cieniowania podłoża. Ponieważ mają drewniany trzonek pozwalają na wykonanie pracy bez brudzenia rąk. Po zakończeniu pracy pędzel należy umyć wodą z mydłem.
Pędzel skośny – idealnie nadaje się do malowania w technice Easy Painting oraz do tworzenia cieniowań w technice Decoupage.
Pędzel stożkowy - to pędzel, którego nie może zabraknąć w pracowni artysty, który tworzy projekty w różnych technikach.
Pędzel szczecinowy do tapowania – to narzędzie przydatne przy przenoszeniu wzorów z szablonów oraz do tworzenia specjalnych efektów w technice Decoupage.
Pędzel szczecinowy płaski - szczególnie przydatny jest do nakładania podkładu/farby podkładowej, kleju, preparatu do spękań w technice Decoupage.
Pędzel wachlarzowy - przeznaczony do lawowania (cieniowania), technik pozłotniczych, prac konserwatorskich i technik wykańczających.
Pędzle do lakierów:
Twarde włosie – do lakierów poliuretanowych (po użyciu czyścimy w rozpuszczalniku) – jeśli będziesz kłaść kilka warstw lakieru poliuretanowego, nie myj za każdym razem pędzla w rozpuszczalniku – zawijaj go szczelnie w woreczek foliowy. Tak zawinięty pędzel może leżeć w woreczku nawet kilka dni
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz