Malowanie pastelami jest techniką która daje możliwości uzyskiwania różnych efektów – od prac zbliżonych do rysunku po obrazy zbliżone do malarstwa olejnego. Wszystko zależy od rodzaju pasteli. Zasadniczo wyróżniamy pastele suche (miękkie i twarde) oraz olejne.
Materiały i narzędzia
Pastele to pałeczki zrobione z mielonego pigmentu, kredy lub glinki i spoiwa. Mają bardzo bogatą paletę barw, ale można również samodzielnie mieszać kolory na podłożu, dla uzyskania odpowiedniej tonacji. Nawet na początek warto wybierać pastele dobrych firm, wówczas nauka będzie bardziej satysfakcjonująca.
Pastele miękkie – sztyfty o przekroju okrągłym; można je rozcierać i mieszać, gdyż są kruche, dają wyraziste kolory, efekt aksamitnej gładkości, bez połysku, są najchętniej stosowane ze względu na efekty malarskie.
Pastele twarde – sztyfty o przekroju kwadratowym, nadają się do detali i szkiców, można je ostrzyć, nie osypują się tak jak miękkie.
Pastele olejne – mają intensywne kolory, są tłuste, przez to dobrze trzymają się podłoża. Gotową pracę można rozmywać terpentyną lub olejem lnianym dla uzyskania efektu malarstwa olejnego.
Pastele kredowe – nadają się do pokrywania większych powierzchni, są bardzo sypkie, mają jasne, świetliste kolory.
Ołówki pastelowe – są to pastele w drewnianej oprawie, ostrzone, dobre do szkiców i szczegółów.
Podobrazia – pastelami maluje się na specjalnym papierze o różnych fakturach, miękkimi pastelami najlepiej malować na papierze welurowym, stosuje się również papier czerpany, chropowaty, ziarnisty, albo delikatny jak do szkiców węglem, można malować także na tekturze. Warto wybierać papier barwiony, gdyż pastelami zazwyczaj nie zapełniamy całej powierzchni obrazu.
Fiksatywa – pastele trzeba utrwalać fiksatywą, gdyż nie trzymają się podłoża, osypują się. Przed spryskaniem należy zdmuchnąć pył powstający podczas pracy.
Technika malowania pastelami
Pastele nakłada się malarsko lub rysunkowo. Technika zbliżona do malarstwa skupia się na plamie, przenikaniu kolorów, a miej na detalu. Polega na wcieraniu w podłoże pałeczek pastelu bez użycia płynnych mediów. Nałożone warstwy można rozcierać palcami, gumką lub wiszorem (polecam używanie do tego celu własnych rąk). Przez rozcieranie barwy łączą się, dając nowe odcienie. Można malować bokiem sztyftu szerokie smugi, a zaostrzonym końcem cienkie kreski zaznaczające kontur. Technika pastelu nie jest łatwa, ale można namalować piękne pejzaże, portrety, kwiaty i tp.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz