piątek, 25 kwietnia 2014

Style w scrapbookingu

Scrapbooking to wspaniałe, kreatywne hobby dla wszystkich.
Dzięki tej technice zdjęcia, albumy, notesy zyskują niepowtarzalną oprawę, upamiętniają ważne chwile i wydarzenia oraz stanowią piękną dekoracje. To takie oryginalne dzieła sztuki stworzone własnoręcznie.
W scrapbookingu jest jak w życiu - ile ludzi tyle stylów... Są tacy, którzy idealnie odnajdują się w jednym z poniższych stylów, są też i tacy, dla których najpiękniejszy scrapbooking to style mieszane, łączone z sobą w jedyny i tylko nam wiadomy sposób... próbujmy więc, odnajdujmy i twórzmy swój własny styl, swój craft (rękodzieło łączące wiele stylów, według własnego uznania i pomysłu) :)
 
 
Podstawowe style w scrapbookingu:
 
- styl klasyczny - minimalizm, prostota, zdjęcia zwykle są bez wyszukanych detali i dużej ilości ozdób,
 
 
 
- styl vintage (postarzanie) - wykorzystywany do tworzenia albumów ze starymi fotografiami, często utrzymanych w tonacji sepii. Są to albumy nostalgiczne, z pamiątkami po najbliższych (listy, wspomnienia, stare przepisy), z dużą ilością napisów w różnej czcionce i wielkości. Dodatki - pinezki, spinacze, agrafki, koronki...
 
 
 
- styl couture - czyli szyty. Wszywamy, wyszywamy, haftujemy... zszywamy strony, zdjęcia, dodatki, dużo ozdób z tkanin, patchworku, koronek...
 
 
 
- styl pop - nowoczesny, z wieloma metalowymi dodatkami, napisami, kolorowy...
 
 
 
- styl stemplowany - wykorzystuje się tu stemple do ozdabienia...
 
 
 
 

wtorek, 22 kwietnia 2014

Stemple

Stemple to kolejna grupa produktów, bez której trudno się obejść przy robieniu kartek i albumów.
Mamy trzy rodzaje stempli:
- gumowe
- akrylowe
- piankowe
 
STEMPLE GUMOWE
Stemple gumowe dzielimy na:
- stemple gumowe na drewnianym klocku bądź gryfie,
- stemple gumowe na piance
- stemple gumowe bez pianki
 
Najbardziej wyraziste efekty osiągniemy używając stempli gumowych. Wzór jest umieszczony na warstwie gumy, która – podklejona specjalną warstwą pianki, znajduje się na drewnianym klocku. Drewienka są najczęściej płaskie i mają na odwrocie naklejkę odzwierciedlającą wzór stempla. Czasem też zdarzają się mniejsze, przypominające kształtem dawne pieczątki. Odciskany wzór będzie odbity precyzyjnie.






W sprzedaży znajdują się też stemple gumowe bez drewnianego gryfu – mają więc wszystkie zalety stempli gumowych i akrylowych. Używamy do nich akrylowych bloczków, można je również samodzielnie podkleić pianką i drewnem.






STEMPLE AKRYLOWE
Stemple akrylowe to stemple których wzór znajduje się na przezroczystej, cienkiej warstwie sztucznego tworzywa. Dodatkowo, stemple te nie są naklejane na żaden uchwyt – sprzedawane są w blistrach, najczęściej umieszczone między dwoma sztywnymi folijkami – na jednej, do której przyklejony jest stempel, znajduje się odbijany przez niego wzór – stemple są bowiem tak przezroczyste, że nie za bardzo go widać. Druga folia zabezpiecza front stempla.
Aby użyć akrylowego stempelka odklejamy najpierw jedną, a potem druga folię zabezpieczającą a następnie należy go przykleić do akrylowego bloczka. Dopiero gdy umieścimy stempel na akrylowym bloczku, pokrywamy go tuszem i odbijamy wzór. Po skończonej pracy wycieramy stempel chusteczką nawilżaną lub specjalnym płynem i chowamy go z powrotem do opakowania bądź do specjalnego segregatora. Przy nowych stemplach bloczek przykleja się do nich bez problemu. Czasem przy tych starszych i bardziej zużytych, gdy nie chce się przyczepić, można użyć tricku – lekko zwilżyć tył stempla wodą, a gdy i to nic nie da, użyć odrobiny kleju Magic. Oczywiście po stemplowaniu zarówno bloczek jak i stemple dokładnie czyścimy. Co ważne, akrylowych stempli nie powinno przechowywać się na świetle, bo mogą od tego zrobić się twarde i kruche, co uniemożliwia ich odbijanie.


                                                                   Stempel akrylowy


                                                                   Bloczek akrylowy



STEMPLE PIANKOWE
Stemple piankowe – to stemple przeznaczone raczej do zabawy dla dzieci. Mają mało precyzyjne kształty.




Oprócz wymienionych przeze mnie są jeszcze stemple gumowe na wałkach – te z kolei umożliwiają kontynuację stemplowanego wzoru.

TUSZE - co każda scraperka powinna wiedzieć

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tuszy, w kilkudziesięciu kolorach. Mamy tusze:
- pigmentowe
- wodne
- alkoholowe
- kredowe
- permanentne
- postarzające
- do embossingu
 
 
TUSZE PIGMENTOWE
np. Latarnia Morska, Stamperia, Nellie Snellen, Hampton Art., Dovecraft
 

 
 
Tusze pigmentowe to tusze „tłuste”, dobrze przylegające, o nasyconych barwach, wolnoschnące. Nadają się do tuszowania, barwienia (np. kartonowych elementów), stemplowania i embossingu. Poduszka to najczęściej nasycona kolorem gąbeczka.
Po odbiciu motywu stemple wystarczy przetrzeć  wilgotną chusteczką dla niemowląt bądź wilgotnym papierowym ręcznikiem, można też umyć stemple wodą z delikatnym mydłem (nie pozostawiającym nalotu). Tusz nie  nadaje się do stemplowania na gładkich, błyszczących powierzchniach typu zdjęcia czy akryl, bo łatwo się rozmazują, ale można próbować utrwalić odbitkę embossingiem na gorąco przy pomocy przezroczystego pudru.
 
 
 
TUSZE WODNE
np. Archival Ink, Memories, Whispers, Papermania
 
 
 



Tusze wodne to  szybkoschnące tusze, które nie rozmazują się, ale mogą lekko blaknąć wystawione na ostre światło.
Tusze te nie nadają się do embossingu, ale można nimi stemplować na błyszczących papierach (na bardzo gładkich powierzchniach, np. zdjęciach, schną 15-20 minut, jeśli to możliwe, można przyśpieszyć schnięcie nagrzewnicą –  ale trzeba to robić ostrożnie!). Są wodoodporne, dlatego świetnie nadają się do odbijania motywów przeznaczonych do kolorowania na mokro, także dlatego, że odbijają idealnie nawet bardzo skomplikowane motywy. Poduszka zwykle filcowa, lub filcowa pokryta materiałem. Nadają się do wszystkich rodzajów stempli, ale mogą barwić niektóre polimery - żeby zminimalizować barwienie (wada czysto estetyczna, nie wpływa negatywnie na stemple) czyścić najlepiej specjalnym płynem.
Pudełka z tuszem należy przechowywać do góry nogami, by barwnik nie spływał na spód poduszki.



TUSZE ALKOHOLOWE
np. Adirondack Alkohol Ink




Tusze alkoholowe to szybkoschnące tusze w płynie do zadań specjalnych. Nie nadają się do stemplowania, ale ponieważ można nimi barwić metal, akryl, plastik, folię, szkło, błyszczący karton, a przy tym są półprzezroczyste, łatwo mieszają się  ze sobą  - dają wiele możliwości kreatywnych. Do czyszczenia i rozpuszczania wymagają specjalnego rozpuszczalnika (np. blending solution Rangera). Trwale barwią powierzchnię, mogą być usunięte tylko rozpuszczalnikiem, trzeba więc uważać. Najlepiej nakładać na powierzchnię filcowym aplikatorem lub specjalnym pisakiem do tuszy alkoholowych (pojemnik, do którego wlewamy kilka kropli tuszu i piszemy lub rysujemy drobne elementy dzięki końcówce).
Przy nakładaniu aplikatorem filcowym efekt końcowy jest właściwie nieprzewidywalny – jest to jeden z atutów zabawy z tymi tuszami. Na szczęście wszelkie pomyłki można zlikwidować rozpuszczalnikiem (Blending solution). Na aplikator nakładamy po kropli tuszu w różnych kolorach, a następnie tapujemy (uderzamy lekko aplikatorem) powierzchnię do momentu, aż uzyskany efekt kolorystyczny będzie zadowalający. Kolory juz na aplikatorze może rozjaśnić kroplą rozpuszczalnika.



TUSZE KREDOWE
np. Color Box Chalk Inks





Tusze kredowe to również tusze pigmentowe, dają efekt podobny do kredy barwionej, odbity motyw jest delikatny i matowy. Tusze szybko wysychają (praktycznie natychmiast na chłonnych papierach), więc nie nadają się do embossingu. Po wyschnięciu nie rozmazują się i nie blakną. Poza tym mają cechy tuszy pigmentowych, chociaż mogą słabiej odbijać drobne, skomplikowane motywy.







TUSZE PERMANENTNE
np. StazOn
 
 



Tusze permanentne to szybkoschnące tusze, które nadają się do stemplowania na praktycznie każdej powierzchni (także na materiale), ale mogą uszkodzić (rozpuścić) niektóre stemple silikonowe – jeśli zdecydujemy się nimi stemplować, natychmiast należy je wyczyścić stempel specjalnym płynem do czyszczenia, najlepiej StazOn Ink Cleaner. Tusze trwałe, nadają się do stemplowania motywów przeznaczonych do kolorowania na mokro. Tusz znajduje się na poduszce filcowej pokrytej materiałem (StazOn).
 
 
 
 
TUSZE POSTARZAJĄCE
np. Distress Tim Holtz
 
 
 




Tusze Distress to specjalne tusze dające efekt postarzenia. Motywy są odbite niedokładnie - zwłaszcza gładkimi silikonowymi stemplami, wyglądają więc jak bardzo stare. Rozpuszczalne wodą, można więc używać ich do kolorowania motywów (pędzelkiem) lub barwienia papieru. Można też nimi tuszować, najlepiej za pomocą gąbeczki kosmetycznej lub aplikatora. Tusze schną wystarczająco długo, by można je stosować do embossingu. Tusz znajduje się na poduszce filcowej pokrytej materiałem. Do czyszczenia wystarczy wilgotna chusteczka lub wilgotny ręcznik papierowy.
Do kolorowania można używać kropli uzupełniacza w płynie, lub odbijać tusz z poduszki na gładkiej powierzchni (np. bloczku akrylowym) i pobierać pędzelkiem z wodą - od ilości wody zależy intensywność koloru. Ponieważ tusze Distress są wodorozpuszczalne, należy uważać, by np. podczas kolorowania przypadkiem nie uszkodzić gotowych fragmentów – woda usunie tusz. Można tę właściwość wykorzystać w przypadku pomyłki przy kolorowaniu – wystarczy fragment zwilżyć wodą i odcisnąć chusteczką higieniczną lub ręcznikiem papierowym i powtarzać operację, dopóki cały tusz nie zostanie usunięty.
Pudełka z tuszem należy przechowywać do góry nogami, by barwnik nie spływał na spód poduszki.




TUSZE DO EMBOSSINGU
np. Latarnia Morska, Distress,





Tusze do embossingu na gorąco to tusze przeznaczone specjalnie do embossingu, o konsystencji tuszy pigmentowych, a więc lepkie i długo schnące, dające wystarczająco czasu na pokrycie odbitego motywu pudrem do embossingu. Najczęściej bezbarwne, czasem lekko barwione tak, by było widać odbity motyw.
 
Gdy zaczynamy przygodę ze scrapbookingiem i nie wiemy jeszcze, co nam najbardziej przypadnie do gustu, proponuję uniwersalny zestaw startowy:
- czarny lub brązowy tusz wodny do odbijania napisów, drobnych motywów i motywów do kolorowania,
- kilka kolorów tuszy pigmentowych i
- dowolny brązowy tusz Distress do tuszowania. 

wtorek, 8 kwietnia 2014

Nożyczki i nożyki do cięcia

W scrapbookingu przydają się różne nożyczki - duże, do cięcia większych elementów, średnie oraz małe, np. z zaokrąglonym ostrzem do wycinania małych detali.
 
 





 

Często są też wykorzystywane
nożyki do cięcia tapet, mają wysuwane i łamane ostrze, poza tym są niedrogie i łatwo dostępne.
 



Innym rodzajem nożyków są
nożyki modelarskie, dobre do detali oraz do "zwykłego" cięcia, ze względu na cienkie ostrze łatwiej nimi manewrować w bardziej skomplikowanych wycinankach.
 
 
 

Ciekawym rozwiązaniem, choć nie tanim jest
wycinak firmy Fiskars, ułatwia pracę i sprawia, ze jest jeszcze przyjemniejsza.


 

Zupełnie innym rozwiązaniem jest
gilotyna z trymerem, rozwiązanie bardzo wygodne, szczególnie jak ma blat, na którym zaznaczona jest podziałka liniowa, kątomierz oraz formaty papieru. Do gilotyny można dokupić również ostrza ozdobne lub perforujące. I rzecz na którą warto zwrócić uwagę, nazwa gilotyna dotyczy tego noża podnoszonego do góry, te kółko przesuwane na boki nazywa się trymer.


 
 
 


Nożyki obrotowe i cyrkiel do wycinania kół.
Wśród tych nożyczek możemy wyróżnić te z wymiennymi ostrzami oraz te z ostrzami na stałe. Obie wersje są dobre.


 

Możemy również podzielić nożyczki ze względu na długość ostrza.
Z doświadczenia mogę stwierdzić, ze tymi o dłuższym ostrzu lepiej sie pracuje, tymi o mniejszym trzeba więcej się napracować, używam ich do mniejszych elementów.
 
 


Istnieją też
nożyczki do narożników , fajny pomysł na urozmaicenie naszej pracy.


 
 
 
I na sam koniec wspomnę jeszcze o nożyczkach dekoracyjnych. Nożyczki posiadają ostrze o różnych kształtach przeznaczone do fantazyjnego i kreatywnego cięcia.
 
 
 

 
 

poniedziałek, 7 kwietnia 2014

Klej do scrapbookingu

W scrapbookingu ta pozycja jest bardzo ważna. Dobry klej jest podstawą pracy, najlepszym jest klej Magic (z końcówką do precyzyjnego nakładania lub bez) oraz UHU. Można też eksperymentować z innymi, ale warto najpierw zrobić próbę, aby nie okazało sie później, ze coś jest nie tak. Najlepiej używać kleju "acid free", który nie powoduje żółknięcia zdjęć.
Do klejenia można używać również taśmy dwustronnej oraz taśmy do efektów 3D. Przydatne też są kostki 3D do przyklejania małych ozdób.
I stnieją również dekoracyjne kleje z brokatem (po wyschnięciu zostaje sam brokat i co najważniejsze - nie osypuje się).
Jednym z moich ulubionych klejów jest klej w rolce czyli obustronna taśma klejąca oraz klej w długopisie do przyklejania bardzo małych ozdób.
 
1. Klej Magic alias magiczny
Jego cena nie jest zaporowa, jak niektórych klejów. Ma jednakże swoje wady i zalety.
Według opisu jest to klej introligatorski, wodny, typu CR, niebrudzący, przezroczysty i elastyczny po wyschnięciu. Do klejenia: grzbietów książek, brył geometrycznych, drewna, kasetonów, papieru, korka, tkaniny, ceramiki, folii aluminiowej, puzzli, modeli styropianowych, kryształowych salaterek i wazonów.
  • po wyschnięciu robi się przeźroczysty,co można fajnie wykorzystać robiąc, np. kropki rosy czy deszczu na płatkach kwiatków czy listkach;
  • szybko dość łapie, więc odklejenie elementu, jak już wyschnie jest raczej niemożliwe;
  •  warto robić dziurkę nie za pomocą nakrętki, ale szpilki/igły, wtedy dziurka jest mniejsza. Klej wypływa w mniejszej ilości i łatwiej można przyklejać drobniutkie elementy;
  •  żeby nie popękała tubka warto zwijać jej pusty koniec, by zminimalizować ryzyko pękania tubki
 
 
 

 
 
 2. Klej uniwersalny UHU 
 
Według opisu to przezroczysty klej uniwersalny w żelu do ogólnych klejeń w domu, biurze i szkole, klei praktycznie wszystkie materiały, jego czas wiązania to około 2-3 minuty, możliwe są wtedy jeszcze poprawki.
  • po posmarowaniu papieru, aby nie wyciekł spod niego warto chwilę odczekać, zanim się
    będzie kleiło - wtedy nie wycieknie;
  •  jeżeli wycieknie, jego nadmiar można wytrzeć zwykłą gumką do gumkowania (ale zaraz na świeżo); 
  • szybko wysycha, ale nie na tyle żeby nie można było poprawić przyklejanego papieru czy innego elementu;
  • nie marszczy i nie faluje papieru, bo go nie moczy; 
  • tubka nie pęka i klej nie wycieka nawet, jak jest zakręcony;
  • ma niestety charakterystyczny "zapach" do którego można jednak się przyzwyczaić;
  • ciężko dostępny w sklepach stacjonarnych, najłatwiej do kupienia w necie.
 

 


3. Klej na gorąco
 
Według opisu klei materiały różnego rodzaju jak drewno, karton, ceramikę,skórę, plastik, tkaniny i inne.
 By z niego korzystać potrzebne są pistolet i wkłady do pistoletu.
 
  • czasem potrzebny np. do zamocowania guzika lub ćwieka, którego się zapomniało odpowiednio wcześniej zamocować, wtedy obcinamy nóżki i kleimy właśnie tym klejem;
  •   doskonały do łączenia warstw płatków, bardzo przyspiesza pracę przy komponowaniu kwiatków i innych ozdobnych elementów
  • na gorący klej trzeba szybko przykładać ozdoby bo szybko wysycha.



4. Klej w taśmie
Klej wyposażony w rolkę ułatwiającą nanoszenie warstwy kleju. Świetne parametry klejące, czystość i precyzyjna aplikacja, wymienne wkłady. Klej doskonale nadaje się do papieru, tektury, zdjęć), tekstyliów i innych podobnych materiałów. Ekonomiczny w użyciu. Dzięki zamknięciu całego mechanizmu wewnątrz i dodatkowym osłonkom, taśma z warstwą kleju nie wysycha.
używamy gdy mamy obszyć kilka warstw papieru - sklejamy je ze sobą, by nie przesunęły nam się przy zszywaniu;
  • świetny do podklejenia wstążki albo na pracy, albo do podklejenia końcówek pod pracą
  • wstążka przyklejona na pracy za jego pomocą nie przesiąka klejem i nie widać efektu klejenia
  • doskonały też do przyklejenia tymczasowo szablonu  przy wycinaniu maszynkami typu Cuttlebug,   Sizzix Big Shot.
 



 

 

Papier do scrapbookingu

Papier to oczywiście podstawa nr 1 naszego scrapa, musi więc znaleźć się wśród głównych materiałów. Najczęściej używamy tu papieru o rozmiarach 30x30cm. Może on być jednolity lub drukowany. Polecam również grube papiery do bazy pod scrapa, które możecie teraz dostać w wielu polskich scrapbookingowych sklepach internetowych (wystarczy wystukać w Google słowo „sklep scrapbooking”, a ukaże się Wam cała lista ciekawych miejsc do nabycia papierów), czy na Allegro.
W sprzedaży są również zestawy papierów które bardzo ładnie się ze sobą komponują. Zestawy papierów występują głównie w rozmiarach 30x30cm i 15x15cm.


 
 


Na bazę (kartki albumu) najlepiej użyć grubszego kartonu, powiedzmy grubości papieru wizytówkowego i grubszego. Im grubszy papier tym więcej udźwignie dodatków.
 
 
 
 

Do wypełnienia możemy użyć też kolorowe kartony,
papiery scrapbook, holograficzne, ręcznie czerpane, papiery do pakowania, kartoniki do zakupionych ubrań, z opakowań, tekturki faliste, tapety i inne, które przyjdą do głowy i zainspirują nas.
 
 
 

Pod papiery można by podciągnąć jeszcze kalkę techniczną, najzwyklejszą kupioną w sklepie papierniczym oraz
ozdobne kalki z nadrukowanymi wzorami lub napisami.









Serwetki i papier do decoupage

Serwetki
 
W sprzedaży dostępny jest szereg wzorów i kolorów serwetek. To, jakimi motywami chcemy się posługiwać zależy tylko od naszej wyobraźni. Przy wyborze serwetek należy się kierować ich grubością. Należy wybrać serwetki klasyczne, najbardziej powszechne, składające się z 3 warstw. Są one dostępne w każdym supermarkecie i kosztują niewielkie pieniądze.




 
Naklejanie serwetek jest zależne od tego jakiego rodzaju Crackle używamy.
Jeżeli decydujemy się na preparat jednoskładnikowy, to zaczynamy od wykonania spękań, a następnie naklejamy serwetki.
W przypadku użycia Crackle dwuskładnikowych dających przezroczyste spękania postępujemy dokładnie odwrotnie - najpierw naklejamy motyw, a następnie (jak klej dobrze wyschnie) przystępujemy do nakładania kolejnych warstw (Step 1, Step 2) Crackle.
By przykleić serwetkę należy oderwać dwie spodnie warstwy serwetki (zostawiamy tylko tą zadrukowaną), następnie wytargujemy lub wycinamy nożyczkami fragment motywu, który chcemy nakleić.
W przypadku serwetek ryżowych, które posiadają tylko jedną warstwę, od razu przystępujemy do wycinania lub wytargiwania.
Smarujemy przedmiot klejem, nakładamy serwetkę (wygładzamy rozprowadzając od środka motywu na zewnątrz, palcami lub przy użyciu pędzla), a gdy trochę przeschnie miękkim pędzelkiem (zamoczonym w kleju) dokładnie wygładzamy i spłaszczamy nierówności. Pokrywamy serwetkę cienką warstwą kleju, aby ją zabezpieczyć.
W przypadku serwetek ryżowych możemy nałożyć suchą serwetkę na dekorowany przedmiot (dzięki temu możemy ją bardzo precyzyjnie umiejscowić), a następnie smarujemy klejem po wierzchu, tak aby klej przeniknął przez włókna serwetki.

Jeżeli brzegi wytargiwanego motywu kontrastują z tłem, możemy podmalować okolice konturu, tak by wycieniować przejście w tło.
Do cieniowania używamy farb akrylowych - ciekawe efekty uzyskujemy  używając dwóch lub więcej kolorów, które mieszamy bezpośrednio na przedmiocie. Dla ułatwienia sobie pracy warto zastosować specjalny opóźniacz do farb akrylowych, dzięki czemu farby wolniej schną. Cieniowania możemy wykonywać pędzelkiem gąbkowym, płaskim pędzlem lub szmatką - w zależności od tego, czego użyjemy do nakładania farb, uzyskamy różne efekty.
Całość dekoracji pokrywamy przeźroczystym lakierem akrylowym (kilkanaście cienkich warstw - kolejną nakładamy, gdy poprzednia wyschnie).
Jeżeli powstaną nierówności wygładzamy je delikatnie papierem ściernym i kładziemy jeszcze jedną warstwę lakieru (lub więcej w razie potrzeby).



 
Papier
 
Przy tej technice jest to podstawowy i niezbędny element. Można wykorzystać niemal każdy rodzaj papieru – od gazet, przez specjalistyczne papiery do decoupage ’u, po papier ryżowy. Przy wyborze papieru należy kierować się jedynie jego reakcją na zetkniecie się z wodą. Jeżeli po zamoczeniu kolory nie rozmazują się, to znaczy, że papier jest odpowiedni.
Papier do decoupage jest drukowany metodą offsetową i jest nabłyszczany tylko na stronie zadrukowanej, aby kolory były ładniejsze i trwalsze i żeby aby na odwrocie klej łatwiej przenikał.




 
Po dokładnym wycięciu motywu, przystępujemy do naklejenia go na wybranym podłożu.
Klej do decoupage nakładamy na całą dekorowaną powierzchnię, a natępnie przykładamy wycięte motywy.
Wycięte fragmenty papieru namaczamy w zimnej wodzie przez około 30 sekund (lub do momentu kiedy przestanie się rolować), żeby uniknąć powstawania pęcherzyków. Papier zwinie się w rulonik. Kiedy papier się rozwinie osączamy go i osuszamy papierem kuchennym, wtedy jest gotowy do naklejania. Osuszonym motywem pewniej możemy manewrować, bez obawy, że się podrze lub zniszczy.
Po przyłożeniu papieru do powierzchni dociskamy je wałkiem z gąbki. Następnie rozprowadzamy klej pędzlem na całej powierzchni.
W przypadku, gdy dekorujemy powierzchnię małymi motywami, smarujemy je klejem na odwrocie. Bardzo pomocna może być foliowa koszulka na dokumenty. Po wyciągnięciu wyciętego wzoru z wody kładziemy papier obrazkiem do dołu na koszulce, przykładamy ręcznik papierowy by osuszyć namoczony papier a następnie smarujemy klejem i przykładamy do naszego dekorowanego przedmiotu. Dzięki przeźroczystej koszulce możemy równiutko przykleić.
Jeżeli w trakcie naklejania mimo wszystko zrobią się bąbelki, nakłuwamy je szpilką i wygładzamy.
W przypadku papieru trzeba nałożyć więcej warstw wierzchnich, niż w przypadku serwetek papierowych czy ryżowych, żeby całość była gładka.
Przy co drugiej warstwie wyrównujemy nierówności drobnoziarnistym papierem ściernym.


Farby do decoupage

Zanim zaczniesz przyklejać serwetki najlepiej jest zagruntować przedmiot białą lub jasną farbą.  Gruntować można każdą jasną farbą akrylową. Najtaniej wychodzą farby z marketów, jednak opłacają się jeśli decoupage stanie się Twoją pasją. Farbę akrylową warto pomieszać ją tak by kolor jej był zgodny z odcieniem który ma serwetka wokół wzoru który został wycięty.
Na początek wystarczy kupić zestaw 12 szt. tubek po 12 ml. Ja swój kupiłam w Lidlu za 13 zł.
Jako farbę podkładową można użyć białą farbę akrylową zmieszaną z pigmentem zakupionym w sklepie budowlanym.
 
 
 

Podkłady gruntujące wpływają na lepszą przyczepność farb i są stosowane przede wszystkim przy ozdabianiu powierzchni bardzo gładkich i śliskich, takich jak na przykład szkło, porcelana czy gładki metal.

Lakiery do decoupage

Lakiery są niezbędne, aby zabezpieczyć pracę przed zniszczeniem. Ich wybór jest bardzo duży – lakiery błyszczące, satynowe, matowe, szybko i wolnoschnące. Wybór lakieru zależy przede wszystkim od efektu, jaki chcemy osiągnąć.
 
 
Rodzaje lakierów:
  • Lakier akrylowy – jego zaletą jest to, że szybko schnie i nie ma brzydkiego zapachu. Wadą – mogą zostawać na nim ślady po pędzelku.



  • Lakier poliuretanowy – doskonale nadaje się na ostatnią, zabezpieczającą warstwę.




  • Lakier w spray ‘u – można go stosować jako warstwę pierwszą – dzięki temu farba nie jest zbyt mocno wchłaniana przez powierzchnię dekorowanego przedmiotu lub jako warstwę końcową.




  • Lakier pękający jednoskładnikowy lub dwuskładnikowy– umożliwia on tworzenie spękań i postarzenie ozdabianego przedmiotu. Nakładamy go na przedmiot i malujemy farbą akrylową.

Jednoskładnikowy




Dwuskładnikowy
  
Na rynku dostępny jest również preparat będący jednocześnie klejem i lakierem. Są one o tyle łatwe w użyciu, że nie musimy mieć osobnych pędzli. Takie specyfiki zabezpieczają dekorowany przedmiot przed uszkodzeniami.